Taxi Český Těšín

NEJLEPŠÍ TAXI z ČESKÉHO TĚŠÍNA a okolí

TAXI ČESKÝ TĚŠÍN

NECHEJTE SE DOPORUČOVAT, NAPIŠTE NÁM !

nejlepsi-taxi(zavináč)email.cz

taxi Český Těšín, Český Těšín taxi, taxi pro Český Těšín, Těšínské taxi, taxi v Českém Těšíně, taxi na Těšínsku, Těšínský taxík, taxík Český Těšín, taxi z Českého Těšína, taxi do Českého Těšína, taxi Českým Těšínem, taxi Těšínskem, taxislužba Český Těšín

Taxi Český Těšín

cialis and blindness

<a href=https://vsprednisonev.com>deltasone over the counter[/url]

cheapest generic cialis professional

<a href=https://fcialisj.com/>cialis online no prescription[/url]

cialis sof

[url=https://vslevitrav.com/]best price on levitra[/url]

taxi cesky tesin

prima taxi cesky tesin - za dobrou cenu

cesky tesin taxi

taxi cesky tesin - bezva jizda za dobrou cenu - doporucuji !

taxi tesin

dekuji za prijemny odvoz - taxi tesin :D

taxi z ceskeho tesina

ahoj, diky za prijemny odvoz, vasim taxi z ceskeho tesina.

bezva taxi tesin

zdravim, bezva taxi cesky tesin, doporucuju !

český těšín taxi

díky za rychlý odvoz, jste v českém těšíně dobrá a spolehlivá taxislužba

taxi cesky tesin

Super taxi v ceskem tesine ! :)

Přidat nový příspěvek

Vážení návštěvníci TAXI ČESKÝ TĚŠÍN, přečtěte si také několik zajímavostí z historie Českého Těšína a okolí :

Samostatné těšínské knížectví se traduje od jeho vzniku v r. 1290 po smrti Vladislava Opolského z rodu hornoslezských Piastů, rozdělením čtyřem synům na samostatná knížectví: Opolské, Bytomské s Kozelkem, Ratibořické a Těšínské s Osvětimskem. Prvním těšínským knížetem se stal nejstarší Vladislavův syn Měško I, následně vládli jeho potomci.
Po smrti poslední Piastovny Alžběty Lukrécie v r. 1653 vymřeli těšínští Piastovci jak po meči, tak po přeslici, a knížectví se stalo jako odumřelé léno české koruny majetkem českého krále, jímž tehdy byl císař Ferdinand III. Habsburský (1637 – 1657), který knížectví udělil svému synovi Ferdinandu IV.
Od r. 1653 drželi Habsburkové resp. rod Habsbursko-Lotrinský Těšínsko v majetku až do r. 1918. Hospodářsky spravovala tyto majetky tzv.komorní statky (lesní komplexy, doly, hutě, velkostatky) Těšínská komora, která byla v r. 1654 vtělena do rámce tzv. královské české komory ve Vratislavi (Wroclaw). Komorní statky v knížectví byly spravovány prostřednictvím regentů (správců). V r. 1722 odloučil těšínské komorní statky od vratislavské královské české komory Karel VI. a udělil je Leopoldu Lotrinskému.
Těšínské komorní statky koupila Marie Terezie r. 1765 od svého syna Josefa II., který zdědil Těšínsko po smrti svého otce. Marie Terezie r. 1766 darovala Těšínské knížectví jako věno své dceři Marii Kristině, která se provdala za arcivévodu Alberta Saského (nazývaný Saskotěšínský). Albert pozvedl hospodářství a řemeslnictví na Těšínsku. Zavedl nové racionální lesní hospodářství, do Těšína na levém břehu Olše za mostem (Sachsenberg – Saská kupa) se usazovali řemeslníci ze Saska. Po velkém požáru Těšína v r. 1789 poskytli Albert a Kristina městu pohotově velkou pomoc. R. 1798 umírá Marie Kristina a Albert se ujímá vlády sám až do své smrti r. 1822. Jelikož manželé byli bezdětní, zdědil „komorní statky“ i s knížecím titulem jejich synovec arcivévoda Karel Habsburk.
Jak arcivévoda Albrecht, tak Bedřich (Fridrich), prosluli jako velcí germanizátoři Těšínska. Za první světové války (1914 – 1918) byl Bedřich náčelníkem rakouského generálního štábu, který sídlil v Těšíně. Po rozpadu rakousko-uherské monarchie v r. 1918 vznikl spor mezi Československem a Polskem o Těšínsko. Definitivní rozhodnutí padlo na konferenci mocností Dohody dne 28. července 1920, jejímž rozhodnutím bylo Těšínsko rozděleno mezi oba státy. Samotné město Těšín bylo též rozděleno, a to podél řeky Olše. Historická část Těšína připadla Polsku a západní předměstí Československu.